Do czasu pojawienia się Frani, wiele osób w Polsce prało ręcznie. To rozwiązanie też nie było idealne, ale już pod koniec XX wieku do domów zawitały pralki automatyczne, z których korzystamy po dziś dzień. O trwałości tamtego sprzętu narosły liczne legendy, które stawiają sprzedawane współcześnie urządzenia w negatywnym świetle. Nie musi być to prawdą, jeżeli podejmuje się świadomy wybór konsumencki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?
Podstawowe parametry
Po pierwsze, musi mieć ona odpowiedni rozmiar. Do wyboru są standardowe pralki lub w rozmiarze slim. Te drugie z pewnością wybiorą właściciele małych mieszkań, gdyż przy zmniejszonej głębokości nie tracą nic na użyteczności. Kolejną kwestią wartą rozważenia jest sposób załadunku. W urządzaniach z wsadem od przodu zostanie dodatkowa przestrzeń na urządzeniu, gdzie miejsce znajdą, chociażby kosmetyki. Pralki z otworem od góry urządzenia będą wygodniejsze dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i stawami. Dodatkowo można je zastawić z praktycznie każdej strony, nie tracąc przy tym na wygodzie użytkowania.
Technikalia
Od strony technicznej warto pochylić się nad:
- pojemnością bębna – wybierać ją należy w zależności od ilości prania (na rynku spotyka się wartości w przedziale 4-13 kg),
- ilością programów – dobrze, żeby było ich jak najwięcej, bo zupełnie inaczej pierze się skarpetki niż firanki,
- prędkością wirowania – im wyższa wartość, tym mniej mokre będzie pranie po wyciągnięciu z urządzenia,
- zużyciem wody i klasą energetyczna – zaważą na comiesięcznych rachunkach oraz przyczyniają się do degradacji środowiska.
Wybór pralki nie jest łatwy, aczkolwiek każdy znajdzie coś dla siebie. Innego wyboru dokona singiel w kawalerce, a innego czteroosobowa rodzina mieszkająca w domku jednorodzinnym. Warto poświęcić chwilę przed zakupem i porównać parametry poszczególnych pralek w zadanym budżecie.