Oczko wodne to duma niejednego posiadacza działki, czy domu z ogrodem. Mogą znajdować się w nim ryby, rośliny, małe fontanny a my możemy spędzać czas, rozkoszując się widokiem płynącej wody i jej przyjemnym szumem. Jednak, aby oczko wodne przyniosło nam satysfakcję, musi być odpowiednio zadbane. Oto kilka rad jak zadbać o oczko wodne w ogrodzie, w konkretnych porach roku.
Jak zadbać o oczko wodne wiosną?
- Pożółkłe i zaschnięte liście roślin odciąć, wąskie liście i trawy ozdobne przyciąć do wysokości 15 cm, nie uszkadzając młodego wzrostu.
- Usunąć część osadu z dna zbiornika poprzez obfite napełnienie, używając do tego celu pompy elektrycznej. Do czyszczenia małych oczek można wziąć model mechaniczny. Jeśli w stawie żyją kijanki lub larwy trytona, należy używać zrzutu z dużą ostrożnością.
- Włącz filtry i pompuj do około połowy kwietnia (w zależności od pogody). Filtr wody powinien działać 24 godziny na dobę. Woda zostanie oczyszczona i poprawi się jej natlenienie.
- Wykonaj pierwszą analizę wody Najważniejsze parametry (wartość pH, zawartość tlenu i azotu, twardość wody) zbadaj za pomocą testera.
Opieka nad oczkiem wodnym jesienią
- Usuń tropikalne rośliny wodne ze stawu, umieść je w pojemnikach z wodą i umieść w jasnym i mrozoodpornym pomieszczeniu do zimy.
- Usuń przerośnięte i martwe rośliny.
- Zbierz opadłe liście, zanim spadną na dno stawu. Zbieraj je codziennie, aż na drzewach nie będzie już liści.
- Przestań karmić ryby, gdy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni C (ryby nie jedzą zimą).
- Przytnij rośliny podwodne.
Jak zadbać o oczko wodne latem?
- Usuń glony włókniste. Są one doskonałym nawozem dla roślin ogrodowych.
- Zastosuj specjalny nawóz o przedłużonym działaniu do roślin, które potrzebują dużej ilości składników odżywczych, takich jak lilie i irysy.
- Kłącze starych lilii przecina się ostrym nożem tak, aby na każdej części znajdowała się co najmniej jedna nerka. Młode rośliny należy po raz pierwszy posadzić w koszyczkach w płytkiej wodzie.
- Sadzenie roślin tropikalnych — lotosu, eichorni i sałaty wodnej – rozpoczyna się w czerwcu.
- Wyciąć chwasty na brzegu oczka wodnego.
- Monitoruj jakość wody przez całe lato.
- Regularnie zbieraj płatki kwiatów liściastych ze stawów i usuwaj żółte liście roślin wodnych.
Dbanie o oczko wodne zimą
- Nie dopuść do całkowitego zamarznięcia stawu. Użyj w tym celu pompy przeciwoblodzeniowej. Zapewnij niezbędną wymianę gazową Jeśli staw jest już zamarznięty, zrób dziurę, zalewając lód gorącą wodą.
- W żadnym wypadku nie łam lodu — ryby mogą ucierpieć ze względu na zmianę ciśnienia.
- Spuść wodę ze wszystkich węży i rur. Wyjmij i wyczyść mrozoodporne filtry i pompy.
- Do wiosny zostaw w oczku trzcinę i inne rośliny z wydrążonymi łodygami. Chronią powierzchnię wody przed zamarzaniem.