Panele fotowoltaiczne to gwarancja oszczędności?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o panelach fotowoltaicznych. Oprócz niezwykłej wygody, mówi się również o oszczędności jakie niesie ze sobą tego typu rozwiązanie. Instalacja modułów fotowoltaicznych szczególnie zalecana jest w miejscach, gdzie przez słabą sieć energetyczną produkowane jest o wiele mniej prądu niż powinno być w rzeczywistości. Czy panele fotowoltaiczne zawsze wiążą się z oszczędnością? Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą instalacja modułów?

Zalety paneli fotowoltaicznych

Mimo że jeszcze do niedawna panele fotowoltaiczne na dachach były raczej rzadkością, dziś stały się czymś zupełnie normalnym. W związku z tym że spotkać je można niemal na każdy kroku, branża fotowoltaiczna dosłownie obrasta w siłę a rekordy sprzedażowe, które notuje… nie są tu kwestią przypadku. Nie ulega wątpliwości, że spory wpływ na taki stan rzeczy miały oczywiście korzystne dotacje na budowę, przyznawane osobom, które wzięły udział m.in. w programie “Mój prąd”. Kolejnym aspektem, dla których zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych są oczywiście obawy przed kolejnymi podwyżkami prądu. Możliwość zaoszczędzenia całkiem sporej sumy pieniędzy (w perspektywie czasu) przyciągnęła całkiem spore grono odbiorców! Przypominamy jednocześnie o tym, że panele fotowoltaiczne to nie to samo! Mimo że pojęcia brzmią niemal identycznie, są to dwa zupełnie odrębne urządzenia. Tak jak już wspominaliśmy, panele fotowoltaiczne służą wytwarzaniu energii, a panele solarne – ciepła. Wracając jednak do tematu, na tym zalety instalacji paneli fotowoltaicznych wcale się nie kończą. Kolejne pozytywne aspekty to:

  • zupełna niezależność od podwyżek cen energii,
  • panele fotowoltaiczne są niezwykle trwałe,
  • wyżej wspomniana już możliwość otrzymania dofinansowania,
  • korzystny wpływ na środowisko,
  • niezwykle łatwa obsługa,
  • wykorzystywanie energii niewyczerpywalnej.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że właściwie zainstalowany i odpowiednio dobrany system fotowoltaiczny powinien produkować około 900 kWh w ciągu roku z zainstalowanego 1 kW. W przypadku instalacji o mocy około 5 kW produkcja systemu wynosić będzie 4500 kWh. Zastanawiasz się kto w przypadku instalacji tych systemów w domach jednorodzinnych może stać się prosumentem? W tych przypadku mówimy o trzech możliwościach: osoby fizyczna, osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, a także osoba fizyczna, prowadząca gospodarstwo rolne.

Zostaw odpowiedź