Poduszka finansowa – co to takiego?

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o tym, jak ważną funkcję pełni w codziennym życiu – zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i właścicieli dużych przedsiębiorstw – zbudowanie poduszki finansowej. Najprościej rzecz ujmując to nic innego, jak forma zbudowania zabezpieczenia, które ma gwarantować poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie – podnosić komfort codziennego życia. Niejednokrotnie usłyszeć można również stwierdzenie, że każdy z nas powinien posiadać dodatkowy budżet, który pomoże przetrwać w trudnym lub zupełnie nieprzewidzianym momencie – może to być utrata pracy czy konieczność nagłego cięcia kosztów. Czym dokładnie jest poduszka finansowa i jak ją zbudować? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury. 

Najważniejsze informacje o poduszce finansowej 

Chociaż przyjęło się, że pieniądze szczęścia nie dają, to niewątpliwie znacznie lepiej czujemy się w momencie, gdy każdego miesiąca dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy. Ponadto doskonale byłoby, gdyby część przychodów udało się jeszcze odkładać na tzw. czarną godzinę. To właśnie tak najprościej byłoby określić poduszkę finansową. To nic innego, jak dodatkowe pieniądze, które pomagają chronić domowy budżet i fundusze osobiste w momencie, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli lub wystąpią zupełnie nieprzewidziane zdarzenia losowe. Gromadzone pieniądze należy odłożyć i nie korzystać z nich – nawet wtedy, gdy wydaje się to jedynym słusznym rozwiązaniem. Te powinny posłużyć dopiero w konkretnej sytuacji jak, chociażby utrata praca, a co za tym idzie – nagłe pozbawienie środków do życia. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są we wpisie blogowym “Czym jest poduszka finansowa i jak ją zbudować?”, do którego lektury serdecznie zapraszamy!  

Jak zmniejszyć comiesięczne wydatki?

Poduszkę finansową powinny wdrożyć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Jednak jak tego dokonać skoro eksperci jednogłośnie twierdzą, że zabezpieczenie finansowe powinno wynosić 3-krotność miesięcznych wydatków? Przyjęło się bowiem, że jest to odpowiedni czas, aby podnieść się z kryzysu i ponownie stanąć na nogi. Całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym możliwe jest zbudowanie poduszki finansowej. Jedną z możliwości jest regularne – comiesięczne – odkładanie konkretnej sumy pieniędzy. Dobrym nawykiem może być również przelewanie konkretnej sumy pieniędzy na oddzielne konto bankowe, które pozostaje nietknięte. Na dodatkowy rachunek oprócz stałej kwoty warto przelewać także dodatkowe środki jak, chociażby premię, premię świąteczną czy kwartalną. Możliwości są bardzo szerokie. Kolejną możliwością są oczywiście inwestycje, które z biegiem czasu zaczną przynosić konkretne i zadowalające zyski. Ponadto należy skrupulatnie przyjrzeć się swoim wydatkom i w miarę możliwości je ograniczyć. Jak widać, to prostsze niż mogłoby się wydawać!

Zostaw odpowiedź