Jakie parametry powinny charakteryzować lampy na hale przemysłowe?

Oświetlenie zastosowane w halach przemysłowych jest istotnym czynnikiem, który wpływa na efektywność pracy i bezpieczeństwo. Wielkopowierzchniowe obiekty produkcyjne, ze względu na specyfikę wykonywanych w nich prac, wymagają precyzyjnego oświetlenia przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, co generuje duży koszt energii elektrycznej. Dlatego coraz większą popularność w oświetleniu przemysłowym znajdują technologie oparte na diodach LED.

Lampy na hale – krótka charakterystyka

Niewątpliwym jest fakt, że oświetlenie stosowane w halach powinno charakteryzować się odpowiednią jakością i bezpieczeństwem. Dotychczasowe lampy przemysłowe, oparte na technologii lamp wyładowczych, charakteryzowały się między innymi wydzielaniem szkodliwego promieniowania ultrafioletowego. W przeciwieństwie do nich, elektroluminescencyjne diody LED generują światło w całej skali światła widzialnego, bez negatywnego wpływu na organizm ludzki.

Innym parametrem określającym użyteczność lamp na hale produkcyjne jest jakość strumienia elektromagnetycznego, jaka jest przez nie wytwarzana. Wysoka jakość światła pozwala wyeliminować tak zwane zjawisko stroboskopowe, które pogarsza próg bezpieczeństwa na stanowiskach pracy maszyn i silników. Zobacz panele fotowoltaiczne to gwarancja oszczędności.

Ostatnim komponentem wpływającym na charakterystykę lamp na halę jest ich trwałość i szczelność. Należy zauważyć fakt, że hale to przestrzenie, w których generowana jest zwiększona liczba pyłów i odprysków, które mogłyby zepsuć obecną tam elektronikę. W związku z powyższym, oprawy oświetleniowe przemysłowe posiadają odpowiednie wartości parametrów określonych przez skalę odporności mechanicznej IK oraz klasę szczelności IP.

Dlaczego warto stosować nowoczesne lampy na hale produkcyjne

Rodzaje lamp na hale produkcyjne

Lampy na hale wielkopowierzchniowe różnią się od siebie oprawą oświetleniową, rodzajem wbudowanych komponentów, barwą oraz kątem rozsyłu światła. Jednak w szerokiej gamie produktów oświetleniowych do hal wyróżnić można pewne ogólne kategorie, które znajdują się poniżej.

Lampy High bay

High bay to lampy dające mocne źródło światła o barwie zimnej lub neutralnej. Celem ich zastosowania jest zapewnienie optymalnego oświetlenia przy najmniejszym możliwym poborze energii elektrycznej. Montowane one są w wysokich pomieszczeniach w sposób, który zapewnia produkcję dużej ilość światła przy małej ilości jego źródeł.

Lampy liniowe

Najczęściej stosowane oświetlenie w halach to długie lampy zawierające żarówki, które potocznie nazywa się świetlówkami. Ich zaletą jest cena oraz łatwość instalacji, niestety produkują one znaczące starty energetyczne w postaci wydzielanego ciepła oraz emitują szkodliwe promieniowanie UV. Dzisiejsze lampy liniowe w technologii LED są alternatywą dla klasycznych świetlówek, ponieważ pozwalają na generowanie jeszcze niższych kosztów energii oraz wykazują dłuższą żywotność względem ich wyładowczych odpowiedników.

Wybór produktów wśród lamp na hale jest duży, a ostateczna decyzja, które z nich wybrać, musi być poddana wnikliwej analizie, jaką jest audytu BHP określający normy oświetleniowe na odpowiednim stanowisku pracy.

Źródło:

Zostaw odpowiedź